Fitness kurzy a mimoškolní výuka

Posílení těla a zlepšení kondice

Kompenzační a rehabilitační techniky, funkční a kruhové tréninky, kondice a síla

Propojení těla a mysli

Relaxace, mindset, techniky podporující rychlejší učení, meditace

Zdravá výživa, semináře, diskuze

Semináře a výuka v oblastech zdraví, výživy, psychologie

6 důvodů, proč mají děti sportovat

Posílení zdraví a imunity

Že díky sportu získáváme fyzickou zdatnost, výdrž a obratnost – to už dnes každý ví. Jen málokdo si však naplno uvědomuje, jak blahodárně působí na naši mysl či imunitní systém. I proto je důležité, aby dítě začalo s pohybem co nejdříve. A pomůžeme-li probudit v dítěti pozitivní vztah ke sportu, kterému se bude pravidelně věnovat, dáváme mu do života vklad v podobě dobrého zdraví. „Pravidelný pohyb propojuje funkci všech systémů v těle a učí je pracovat úsporně a s dostatečnou rezervou pro vyšší výkon v budoucnu. Přiměřené cvičení tlumí vyplavování stresových hormonů a pomáhá dosáhnout lepší rovnováhy, nálady a pohody,“ říká Michal Barda, někdejší kapitán českých házenkářů, vítěz Champions League a dnes mimo jiné lektor Evropské házenkářské federace a trenér brankářů švýcarské reprezentace. „Řadou mechanismů navíc působí na imunitní systém, zvyšuje tak obranyschopnost organizmu a působí protizánětlivě.“

 

Dosažitelné cíle

Mít sebevědomý cíl postavený na reálných základech – i to se dětem bude v životě jednoznačně hodit. Při sportovních aktivitách se naučí poznat své silné i slabší stránky.

 

Zdravé sebevědomí

Tím, že se děti setkávají s neúspěchem, ale také poznávají své možnosti a zároveň překonávají sebe sama, zdravě posilují a budují své sebevědomí. „Právě příležitost zažít a opakovaně překonat neúspěch je klíčovou zkušeností pro budování pokory a zdravé sebedůvěry,“ je si jistý Barda.

 

Týmová komunikace

Mezilidské vztahy jsou alfou a omegou našich životů. A sport je pro tuhle životní „disciplínu“ ideálním učitelem. Naučí děti spolupracovat s ostatními, respektovat trenéra a stát se součástí společného týmu. Nacházejí společný jazyk, díky kterému dokážou správně komunikovat na hřišti a kráčet tak vytčenému cíli. Tuto schopnost si navíc přenášejí i do „civilního“ života. „Schopnost nadchnout se pro vyšší cíl, podřídit své osobní zájmy společné věci a pomáhat ostatním bez ohledu na okamžitý prospěch je tmelem každého i mimosportovního společenství. Vytváří pocit sounáležitosti, odvahu převzít zodpovědnost i budovat a chránit společné hodnoty,“ líčí Barda.

 

Zvýšení odolnosti

Je nad slunce jasné, že život na Zemi se alespoň ve vyspělých zemích za poslední století radikálně proměnil. Dnes už děti nemusejí vstávat za úsvitu a krmit hospodářská zvířata, a nebo chodit dlouhé kilometry do školy. Nároky na ně kladené se v mnoha ohledech snížily. Právě nejrůznější sportovní aktivity je ale učí vystoupit z komfortní zóny – zvládnout i podmínky, které pro ně v tu chvíli nejsou ideální.

Zvyšují tak svou psychickou i fyzickou odolnost. „Pouze na a za hranicí komfortní zóny se totiž odehrává skutečné učení, tj. schopnost pojmout nové skutečnosti a souvislosti do mého světa a pro příště s nimi počítat,“ upozorňuje Barda. „Proměnlivé sportovní aktivity podporují navíc vnímání rozmanitých situací, rozhodování a sledování vytčeného cíle za ztížených podmínek v celém průběhu hry. To je mechanismus, kterým sport pomáhá zvyšovat adaptabilitu, residenci, vytrvalost a odolnost proti zátěžovému stresu. Bez tréninku to prostě nejde.“

 

Únik z digitálního světa

Na to, jestli je zdravé, když se děti občas nudí, panují různé názory. Když ale kvůli nudě unikají do nereálného virtuálního světa, nijak jim to neprospívá. Sport je prostředek, který napomáhá udržovat zdravou rovnováhu – balancovat mezi realitou a výdobytky moderní doby. Právě situace, kdy dítě musí zvažovat reálnou životní situaci a hledat řešení v souvislostech a vztazích reálného světa, je nezbytnou součástí výchovy, dospívání a zrání každého jedince. (CzechTeam)